O rasie

Koty Neva Masquerade to odmiana kolorystyczna kotów syberyjskich.

Zupełnie naturalna rasa pochodząca z dalekiej Syberii słynącej z bardzo mroźnej zimy i trudnych warunków. Ze względu na specyfikę tamtych rejonów - człowiek nie miał praktycznie żadnego udziału w tworzeniu tej rasy - powstała w sposób zgodny z naturą, bez ludzkiej ingerencji.
Dopiero kilkanaście lat temu rozpoczęto jakikolwiek program hodowlany, a zaledwie w roku 1998 rasa ta została zarejestrowana oficjalnie przez FiFe. Dzieki temu koty syberyjskie nadal cechują się zaletami swoich dzikich przodków - są odporne na choroby, inteligentne, łatwo przystosowujące się do nowych warunków - w tym też np. do ludzkich mieszkań. Kot syberyjski jest kotem półdługowłosym, muskularnym i silnym, średniej wielkości.
Kocury są zdecydowanie większe od kotek.
Kotki ważą 4 - 5 kg, waga kocurów to 6 - 8 kg. Dojrzałość fizyczną osiąga w wieku ok 3lat.

Wzorzec rasy Nena Masquerade.

GŁOWA jest średniej wielkości, z wydatnymi policzkami i mocnymi kośćmi policzkowymi o zaokrąglonej linii podbródka. Mocne czoło lekko wypukłe, harmonizuje z kształtem głowy.

NOS jest długi i lekko wypukły, ale bez zagłębienia u nasady.

OCZY są duże, lekko owalne, lekko skośnie ustawione i szeroko rozstawione. Barwa oczu zawsze niebieska.

USZY powinny być lekko pochylone ku przodowi, lekko wypukłe i szeroko rozstawione uszy są średniej wielkości. Wierzchołki uszu powinny być zaokrąglone i często zakończone są pędzelkami dłuższych włosów.

SZATA Kot syberyjski posiada futro typowe dla wszystkich kotów leśnych. Półdługie włosy okrywowe są mocne i delikatnie przylegają do ciała. Podszycie gęste i miękkie dodaje kotu puszystości i miękkości w dotyku. Takie futro umożliwia tym kotom przebywanie w zimnym, ostrym klimacie. Charakterystyczne dla tej rasy są puchate "portki" na tylnych łapkach, obfity "śliniak" na piersi i gęsto owłosiony długi ogon. Na karku i barkach futro futro może być trochę krótsze, ale na grzbiecie jest dłuższe i gęściejsze. Futro chroni je przed niekorzystnymi warunkami klimatycznymi. Zimą jest gęściejsze i dłuższe, latem staje się dużo krótsze.

OGON jest długi, zaokrąglony na końcu, w formie bogato owłosionej kity, nie linieje latem. Włosy na ogonie powinny układać się równomiernie w tak zwaną "szczotke do kurzu".

KOŃCZYNY Tułów jest wydłużony, a tylne kończyny nieco dłuższe od przednich. Średniej długości, silne z dużymi łapami i charakterystycznymi kępkami włosów pomiędzy palcami, chroniące łapki przed śniegiem i wilgocią.

Kolory NEM

Od 1 stycznia 2009 roku na wystawach kotów rasowych organizowanych przez FIFe, koty rasy Neva Masquerade (NEM) wystawiane są w dwóch grupach kolorystycznych:

  • Grupa 1 - wszystkie odmiany barwne bez bieli.
  • Grupa 2 - wszystkie odmiany barwne z białym.
  • seal point, seal tabby point , seal golden tabby point ,seal torbie point, seal tortie point, seal silver point, seal silver tabby point, seal silver tortie point, seal silver torbie point ,seal torbie golden point
  • blue point , blue tabby point , blue golden tabby point , blue tortie point ,blue torbie point , blue silver point, blue silver tabby point , blue silver tortie point , blue silver torbie point, blue torbie golden point
  • red point , red tabby point ,red silver point , red silver tabby point
  • cream tabby point ,cream silver tabby point

Kocięta rodzą się całkiem białe, bez barwnych znaczeń.

Charakter

Charakter Kota Syberyjskiego to prawdziwa mieszanina subtelności, wdzięku, inteligencji i fascynującej dzikości. Są bardzo przyjacielskie, uczuciowe. Nie jest łatwo zdobyć ich zaufanie - wymaga to pewnego wysiłku i zaangażowania ze strony człowieka. Jeśli jednak komuś się to uda - to zdobędzie wielkiego i oddanego przyjaciela. Nie są agresywne czy złośliwe, nie mają niszczycielskich zapędów, starają się być delikatne i ostrożne. Unikają konfrontacji i jeśli tylko mogą się wycofać z trudnej sytuacji - to raczej nie zdobędą się na atak. Inteligentne i komunikatywne, towarzyskie i ciekawskie, podążają za swoimi właścicielami po całym domu aby nie przegapić czegoś ciekawego. Stają się prawdziwymi członkami rodziny. Żyją życiem rodziny, a nie tylko własnym. Zawsze jest tam, gdzie jest większość członków rodziny. Są skłonne do zabaw i gonitw po całym domu. Koty Syberyjskie są przeważnie bardzo gadatliwe, uwielbiają porozumiewać się głosem z opiekunem - można z nimi prowadzić długie, ciekawe dialogi. Mają bardzo cichy i przyjemny ton miauku. Szybko uczą się czystości i zasad obowiązujących w rodzinie. Zachowują się jak psy w kociej skórze. Witają się zawsze z powracającymi do domu właścicielami, same proszą o pieszczoty. Chętnie przebywają w kocich grupach, ale dobrze rozumieją się także z innymi zwierzętami. Charakterystyczne dla kotów tej rasy jest to, że mimo udomowienia i potrzeby obcowania z człowiekiem, wciąż pozostaje w ich osobowości coś dzikiego i pierwotnego.

Pielęgnacja

Okrywa włosowa składa się z dwóch warstw, tak zwanej podszerstki lub zwanej inaczej podpuchem - jest to puszysty włos, który znajduje się tuż przy skórze, oraz z włosa okrywowego, który jest znacznie dłuższy i bardzo często jest on jedwabisty. Włos okrywowy nie kołtuni się więc jest to dodatkowy plus i wygoda w pielęgnacji. Koty słyną z zamiłowania do czystości. Pielęgnują swoją okrywę, usuwając brud, wypadające włosy i złuszczoną skórę. Dlatego ich sierść jest lśniąca i zdrowa. Poprzez wylizywanie futerka usuwają się martwe włosy oraz pobudza krążenie. A jednocześnie kot czyszcząc swoją sierść rozprowadza substancje zapachowe po całym ciele. Jednak mimo wrodzonej czystości kotów właściciele ich nie mogą zrezygnować z dodatkowej pielęgnacji. Koty czesze się grzebieniem i szczotkuje usuwając w ten sposób martwe włosy. Jest to ważne również ze względu na czystość w mieszkaniu. Także dzięki wyczesywaniu mniej włosów gromadzi się w żołądku kota. Kot, który jest często czesany ma piękną i błyszczącą sierść. Zachęcam do czesania kota grzebieniem, szczotką raz w tygodniu oraz ścinania końcówek pazurów ok 1/m-c. Kot żyjący na swobodzie radzi sobie sam i ściera je na okolicznych drzewach. W domach doskonale sprawdzają się drapaki ,drzewka różnej wysokości i kształtu dostępne w sklepach zoologicznych. Najlepiej od małego uczyć kociaka kontaktu ze szczotką i obcinania pazurków, z biegiem czasu stanie się to dla nich czymś normalnym a nawet chwilą pieszczot.

Źródło: sibportal.pl